Modern kiberbiztonsági fenyegetés: új módszerrel vadásznak a hackerek a jelszavakra

A világ egyre gyorsabban változik, és napról napra egyre komolyabb technológiai megoldások állnak rendelkezésünkre. Úgy tűnik azonban, hogy a rohamos fejlődéssel a hackerek is lépést tartanak hiszen a kiberbiztonsági fenyegetések is egyre összetettebbek.

Az egyik legújabb módszer például hőkamerák és mesterséges intelligencia segítségével segít hozzájutni az illetékteleneknek a jelszavainkhoz.

Megmutatjuk, hogyan dolgoznak a hackerek, és hogy hogyan védhetjük meg a féltve őrzött hozzáféréseinket attól, hogy a kiberbűnözők kezébe kerüljenek.

Filmbe illő módszerrel veszélyeztetik a kiberbiztonságot a modern hackerek

Nemrégiben a Glasgow-i Egyetem számítástechnikai tudományok karának kutatói hívták fel a világ figyelmét egy újfajta hackertámadásra, amelynek a célja, hogy a kiberbűnözők megszerezzék a gyanútlan felhasználók hozzáférését.

A módszer már-már akciófilmekbe illő, hiszen hőkamerára és gépi tanulásra van szükség ahhoz, hogy a billentyűzeten vagy az érintőképernyőn bevitt jelszavakat az illetéktelenek megszerezhessék.

És hogy hogyan működik ez a valóságban? A módszer tulajdonképpen egyszerű: amikor a billentyűzet segítségével betűket vagy számokat viszünk be egy készülékbe, akkor az ujjbegyek hője egy rövid ideig megmarad a klaviatúrán vagy a kijelzőn.

Ezeket a leütéseket térképezik fel a hackerek egy hőkamera és a kapcsolódó mesterséges intelligencia segítségével.

Minél világosabb egy érintett terület, annál kevesebb idő telt el a megérintése óta. Így még az is megállapítható, hogy az áldozat mikor használta utoljára az adott billentyűket.

Ilyen módon bármiféle szaktudás nélkül, a hőképeket nézegetve is kitalálhatók a jelszavak, a mesterséges intelligencia segítségével pedig a hackereknek még a különböző billentyűkombinációkon sem kell sokat törniük a fejüket.

Hogyan védekezhetünk a hőkamerás támadás ellen?

Hogyan védekezhetünk a hőkamerás támadás ellen?

A szakértők szerint a hőkamerás támadás hatékony módja lehet annak, hogy a rosszindulatú hackerek megszerezzék a jelszavainkat, azonban természetesen a támadás ellen nem lehetetlen védekezni.

Minél hosszabb például egy jelszó, annál nehezebb megszerezni azt. De a visszafejtés megnehezítésében az is segít, ha a védelemre könnyen megjegyezhető jelszavak helyett hosszú, kis és nagybetűket, illetve speciális karaktereket egyaránt tartalmazó karakterláncot használunk.

Ennek tükrében érdemes tudni, hogy a módszerrel szemben leginkább az ATM-eknél használt PIN-kódok vagy az okostelefonok védelmére használt rövidebb kódok vannak veszélyben.

Az alternatív hitelesítési módszerek, például az ujjlenyomat- vagy arcfelismerés használata azonban nagyban csökkentheti a hőtámadások kockázatát.

Egyre több a modern eszközöket használó támadás

Napjainkban a hackertámadások alatt sokan még mindig a hagyományos számítógépes vírusokra gondolnak.

Az elmúlt két évtizedben azonban a világ rengeteget fejlődött, és a kiberbűnözők módszerei is kifinomultabbá váltak. Ezt mutatja az új, hőtámadásos módszer is.

Éppen ezért fontos tudni, hogy a maximális védelem érdekében ma már nem feltétlenül elég, ha megbízható vírusirtó szoftvert használunk.

Lényeges, hogy tájékozottak legyünk az új kiberbiztonsági fenyegetésekkel kapcsolatban, és amennyire csak lehet, igyekezzünk kihasználni alternatív hitelesítési módszerek által kínált lehetőségeket, és lehetőleg éljünk az olyan lehetőségekkel, mint például a kétfaktoros azonosítás.

A Glasgow-i Egyetem szakemberei már fejlesztik azt a mesterséges intelligencia által vezérelt ellenintézkedési rendszert, ami segíthet a probléma megoldásában, azonban annak érdekében, hogy elkerüljük a kiberbiztonsági fenyegetéseket, fontos, hogy mindig éberek legyünk, és ne bízzuk magunkat kizárólag a szakértőkre.