Támadnak a kémprogramok: tényleg bárkit megfigyelhetnek a mobilján keresztül?
Az elmúlt évek technikai innovációinak mindannyian sokat köszönhetünk. A fejlődésnek van azonban egy árnyoldala is, amely nem más, mint a kiberbiztonság kérdése.
Sajnos a hackerek egyre komplexebb módszerekkel dolgoznak, melynek köszönhetően senki sem lehet száz százalékig biztonságban.
A figyelmetlen felhasználókat különösen sok veszély fenyegeti. Ilyenek például az egyre népszerűbb kémprogramok is, amelyek akár teljesen észrevétlenül is működhetnek okoseszközeinken.
Most megmutatjuk, miért érdemes fokozottan odafigyelnünk arra, hogy hol, mikor és hogyan használjuk a netet mobilunkról, és azt is, hogy hogyan védekezhetünk egyszerű felhasználóként is hatékonyan a kémprogramok és egyéb kiberbiztonsági fenyegetések ellen.
Hogyan kerülhet egy kémprogram a mobilunkra?
A legtöbb virtuális kártevő egyszerű módon terjed. Elég hozzá egy rosszindulatú alkalmazás letöltése vagy egy nem megfelelő link megnyitása, és már kész is a baj.
A felhasználók többsége ezzel már tisztában van, és az elmúlt időszakban egyre többen figyelnek oda arra, hogy kizárólag megbízható forrásából származó hivatkozásokra kattintsanak és ellenőrzött appokat telepítsenek.
Sokan nem tudják azonban, hogy egy kibertámadás mindenféle helyi interakció nélkül is kivitelezhető.
Ez azt jelenti, hogy a kártékony kódok távolról is feltelepíthetőek az okostelefonokra. Ezeket a kibertámadásokat nevezzük „zero click” támadásoknak.
Az ilyen jellegű támadások meglehetősen trükkösek, hiszen sokszor egy támadók által küldött szöveges üzenet is elég lehet ahhoz, hogy egy kémprogram magától települjön.
Ez azt jelenti, hogy a hackerektől még a legóvatosabb felhasználók sincsenek igazán biztonságban. Ami nagy baj lehet, hiszen a szakértők szerint a jövőben az ilyen jellegű támadások száma lényegesen megnövekedhet.
A kémprogramok elől senki nem bújhat el?
Sajnos a kémprogramok óriási lehetőségeket tartogatnak a kiberbűnözők számára.
Ez azt jelenti, hogy a módszert egy ideje nem csak a különböző szervezetek, nagyvállalatok fontos emberei, de az egyszerű felhasználók ellen is gyakran alkalmazzák.
A hackereket tehát semmiképp sem szabad alábecsülnünk, hiszen könnyen lehet, hogy mi magunk is célponttá válunk.
És habár az ilyen jellegű támadásokkal szemben meglehetősen nehéz védekezni, hiszen semmiféle konkrét interakciót nem igényelnek a felhasználótól, néhány általános óvintézkedés azonban képes lehet csökkenteni a sikeres támadások esélyét.
Fontos például, hogy az általunk használt alkalmazások minden esetben napra készek legyenek.
A zero click támadások során ugyanis a hackerek sok esetben bizonyos applikációk és szoftverek sérülékenységeit használják ki kiskapuként.
Nagy segítség lehet, hogy a legtöbb program frissítése manapság már automatizált folyamatként is megoldható, így nem kell amiatt aggódnunk, hogy megfeledkezünk erről.
Vállalati rendszerek esetében a hozzáférést érdemes többlépcsős hitelesítéshez kötni, különösen abban az esetben, ha az alkalmazottak egy része távolról végzi a munkáját.
Ezen felül fontos, hogy a védelem érdekében mindig használjunk olyan, naprakész biztonsági rendszert, ami képes folyamatosan monitorozni és jelezni a távolról történő tevékenységeket, szükség esetén pedig időben megakadályozza a kártékony kódok, szoftverek telepítését eszközeinkre.
Végül, de nem utolsósorban érdemes időnként lefuttatnunk eszközeinken időnként egy olyan víruskereső szoftvert, ami képes arra, hogy az egyéb kártevők mellett az egyre népszerűbbé váló kémprogramokat is detektálja.