A webes jelenlét ma már nélkülözhetetlen egy vállalkozás életében. Ahhoz pedig, hogy cégünk jelen legyen a neten, az egyik első lépést a domain név vásárlás jelenti.
Egyedi elérhetőség nélkül ugyanis egyetlen weboldal sem működhet.
De hogyan is zajlik pontosan ez a folyamat?
Mire kell odafigyelnünk a domain vásárlás során?
Ebben a rövid bejegyzésben összefoglaltuk a lényeget, amit a tökéletes domain név kiválasztásáról tudni érdemes.
Így zajlik az új domain név vásárlása
A domain az az egyedi elérhetőség, amely alapján a látogatók megtalálják weboldalunkat a világhálón.
Éppen ezért bármilyen webes tartalmat szeretnénk közzétenni az interneten, a domain név az, amire ehhez biztosan szükségünk lesz.
Abban az esetben, ha vállalkozásunk számára saját netes elérhetőséget szeretnénk regisztrálni, nincs más dolgunk, mint kiválasztani a szimpatikus domaint, a megfelelő kiterjesztéssel.
Ellenőrizni, hogy már használatban van-e, amennyiben pedig nem, megkeresni a számunkra szimpatikus szolgáltatót és megrendelni a domain szolgáltatást.
Ilyen egyszerű az egész.
A bejegyzést a szolgáltató intézi, és néhány nap átfutási idő után nincs más dolgunk, mint használatba venni a saját weboldalunkra mutató, egyedi címünket.
A siker kulcsa a tudatos választás
Egy jól megválasztott domain név hozzájárul weboldalunk sikeréhez, megjegyezhetővé, azonosíthatóvá és egyedivé teszi honlapunkat.
Sajnos a tapasztalatok azt mutatják, hogy sokan nem készülnek tudatosan a domain név vásárlásra, és csak afféle szükséges rosszként tekintenek rá, ami alapvető hiba.
A jól megválasztott domain név ugyanis több szempontból is egy weboldal sikerének alapkövét jelentheti.
A kiválasztása előtt tehát érdemes jól átgondolnunk, mit is szeretnénk pontosan.
A jó domain név mibenlétévelkorábban már foglalkoztunk, így csak röviden és tömören összefoglalnánk a lényeget: a tökéletes netes elérhetőség egyszerű, könnyen megjegyezhető, és a keresőoptimalizálás szempontjából is ideális.
Milyen kiterjesztést válasszak?
Manapság, ha szeretnénk, szinte bármilyen kiterjesztés közül választhatunk.
Egyedi domainünk végződése a megszokott .hu mellett .com, .eu, .info, vagy akár .org is lehet.
De honnan tudhatjuk, hogy melyikre is van pontosan szükségünk?
Nos, alapvetően elmondható az, hogy a magyar nyelven, kifejezetten hazai közönségnek készülő oldalak és hazai érdekeltséggel tevékenykedő vállalkozások esetében a .hu kiterjesztés tökéletesen elegendő, és keresőoptimalizálási szempontból is ez felel meg leginkább céljainknak.
Abban az esetben azonban, ha a külföldi piac felé szeretnénk nyitni, már érdemes egy adott országra vonatkozó, vagy épp nemzetközi kiterjesztésben gondolkodni.
Különösen akkor, ha honlapunk idegen nyelven üzemel, vagy több nyelven is elérhető.
Mit tegyek, ha az általam választott domain név már foglalt?
Gyakran előfordul, hogy a vállalkozásunk szempontjából releváns domain nevet valaki már lefoglalta, azonban ennek ellenére nincs használatban.
Ilyen esetekben előfordulhat, hogy lehetőség van a már regisztrált domain név megvásárlására.
Ez azonban kizárólag attól függ, hogy a tulajdonosnak mik a céljai az elérhetőséggel, és hajlandó-e belemenni abba, hogy eladja nekünk a címhez fűződő jogait.
Ez a folyamat általában drágább és körülményesebb, mint egy új domain nevet regisztrálni, éppen ezért először érdemes olyan elérhetőséget választanunk weboldalunknak, mely lehetséges, hogy nem felel meg első elképzelésünknek, de egy általunk választott szolgáltatón keresztül azonnal elérhető.
Idővel pedig lehetséges, hogy a korábban foglalt domain név felszabadul, így annak szintén mi lehetünk majd jogos tulajdonosai.