Ezekkel a módszerekkel támadják a fiatalokat a hackerek
A hackerek ugyanis válogatott kibertámadás során felmerülő módszerekkel környékezik meg a tizenéves felhasználókat és fiatal felnőtteket. Sajnos sokszor meggondolatlanul kattintanak olyan linkekre, melyekre egyáltalán nem kellene.
Sokszor úgy gondoljuk, hogy az online átveréseknek csak az idősek dőlnek be, az igazság azonban az, hogy a fiatalok legalább annyira veszélyben vannak, mint szüleik vagy nagyszüleik.
Az ESET kiberbiztonsági cég egy felmérés során összegyűjtötte a legnépszerűbb csalási módszereket, melyek kifejezetten a tinédzsereket célozzák meg.
Átverések a közösségi médiában
A mai fiatalok már szinte beleszületnek a közösségi médiába, így nem meglepő, hogy napjuk nagyrészét olyan platformokon töltik, mint az Instagram, a TikTok vagy épp a Facebook.
Ezzel természetesen a kiberbűnözők is maximálisan tisztában vannak, és válogatott kibertámadási módszerekkel próbálják becserkészni a gyanútlan tizenéveseket.
Gyakoriak a hírességekkel kapcsolatos,kattintásvadász álhírek, kattintás után kártékony weboldalakra vezető linkekkel.
De nem ritka az sem, hogy a csalók közvetlenül üzenet formájában lépnek kapcsolatba áldozataikkal és bombázzák őket félrevezető linkekkel, vagy akár direkt módon meg is fenyegetik őket.
Éppen ezért fontos, hogy szülőként kiemelt figyelmet fordítsunk arra, hogy a fiatalokat megismertessük a közösségi média árnyoldalaival. Fel kell készítsük őket az esetleges támadások és rájuk leselkedő veszélyek kivédésére.
Luxuscikkek hihetetlen áron
A tinik általában szeretnek kitűnni a tömegből. Ennek a legjobb módját pedig egyértelműen a drága luxuscikkek jelentik, melyekhez azonban nem egyszerű hozzájutni.
Nem meglepő tehát, hogy a csalók közt külön iparág szakosodott a hamis hirdetések készítésére, melyek drága dizájner termékeket kínálnak az eredeti ár töredékéért. Ám természetesen kártékony, vírusokat tartalmazó, vagy adathalász célzattal létrejött oldalakra vezetnek.
Vagy épp olyan, hamis webshopokra, melyek látszólag széles választékot kínálnak az említett termékekből, ám a vásárlás után a megrendelők jobb esetben csak hamis terméket kapnak pénzükért cserébe, rosszabb esetben pedig semmit sem.
Fiktív ösztöndíjak egyenlő kibertámadás?
A továbbtanulás olyan téma, mely szintén rengeteg fiatal fantáziáját képes megmozgatni.
Nem véletlen, hogy a kiberbűnözők erre is külön csalási ágazatot építettek, és csábító, fiktív ösztöndíjakkal próbálják meg átverni a tanulni vágyó fiatalokat.
Az ilyen csalások esetében egyrészt adathalász akció zajlik, másrészt sok esetben a bűnözők regisztrációs díj megfizetésére kötelezik azokat, akiket sikerült behúzniuk a csőbe.
Éppen ezért fontos, hogy különösen külföldi ösztöndíjak esetén regisztráció előtt minden esetben ellenőrizzük azt, hogy az adott program valóban egy létező, legálisan működő társasághoz vagy oktatási intézményhez köthető.
Túlzottan jól csengő munkaajánlatok
Hasonló a helyzet a diákokat és fiatal felnőtteket megcélzó munkaajánlatok terén is, ahol az elmúlt időszakban szintén rengeteg csalással találkozni.
Az ilyen jellegű hirdetések általában egyszerű, tanulmányok mellett is könnyen, otthonról végezhető munkát ajánlanak, mely kiemelkedő fizetéssel kecsegtet.
Abban az estben, ha a jelentkezés regisztrációs díjhoz vagy egyéb összeg befizetéséhez kötött, már egyértelműen csalásról van szó.
Sok esetben azonban a kiberbűnözőknek elég, ha az áldozatok megadják adataikat.
Ilyen esetekben ezekkel rengeteg módon élhetnek vissza, többek közt akár bankszámlát is nyithatnak a sértett nevére.
Sajnos az ilyen jellegű hirdetések rengeteg legális álláskereső oldalon és apróhirdetésekkel foglalkozó portálon is megtalálhatók. Éppen ezért rendkívül fontos, hogy a „túl szép ahhoz, hogy igaz legyen” jellegű állásajánlatokat lehetőség szerint kerüljük.
Kibertámadás álprofilok mögött
Sajnos rengeteg esetben előfordul, hogy a kiberbűnözők fiktív profilok mögül közelítik meg áldozataikat. Így próbálnak barátságot, szimpátiát vagy épp egyéb érzelmeket ébresztve bennük.
Ezután gyakran csalnak ki pénzt tőlük, akár fenyegetés útján is, melyre kiváló módszert jelentenek az áldozatoktól kicsalt intim képek és videók.
Rendkívül fontos tehát, hogy az internetes ismerkedés során kizárólag olyan felületekre szorítkozzunk, melyeken a felhasználók kizárólag ellenőrzött profilokkal, saját nevükkel, valós életkorukkal és fotójukkal lehetnek jelen.